ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

18 AĞUSTOS 2022, PERŞEMBE   

23

YİNE AFGANİSTAN, YİNE KATLİAM

    Yayına Giriş Tarihi: 02.06.2014   Güncellenme Zamanı: 03.06.2014 13:16:21  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 02.06.2014 17:46:02

İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu’nun, Afganistan’da düzenlenen bombalı saldırıyla ilgili yaptığı basın açıklaması. 3 Haziran 2014


Yine Afganistan, yine katliam
 
Afganistan`ın Celalabad bölgesinde faaliyet yürüten bir inşaat firması çalışanlarını taşıyan servis aracına düzenlenen saldırıda ilk gelen bilgilere göre üç vatandaşımız hayatını kaybetti. Ölenler arasında bir proje müdürü, bir ustabaşı ve bir işçinin olduğu, ayrıca yaralananlar bulunduğu öğrenildi. Daha sonra saldırıda kaybettiklerimizden birinin meslektaşımız, 1960 doğumlu ve 1985 ODTÜ mezunu inşaat mühendisi Fuat Taş olduğu anlaşıldı.
 
İnşaat Mühendisleri Odası olarak, hem meslektaşımız Fuat Taş, hem de diğer çalışma arkadaşlarının kaybı dolayısıyla üzüntülerimizi, başsağlığı ve sabır dileklerimizi paylaşıyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz.
 
Bu vahim olay vesilesiyle bir kez daha yurt dışında çalışan vatandaşlarımızın can güvenliği sorununa dikkat çekiyor ve sorunu ulusal bağlamda ele almak gerekliliğine vurgu yapıyoruz.
 
Şu gerçek artık tüm çıplaklığı ile gözler önündedir: Yurtdışında çalışan vatandaşlarımızın can güvenliği sorunu bulunmaktadır. Son on yıldır; özellikle Afganistan ve Irak`ta sayısız kereler vatandaşlarımız saldırıya uğramış, onlarca meslektaşımız yaşamını yitirmiştir.
 
Kayıtlarımıza göre; Ufuk Aydın,  Eyüp Örel, Niyazi Berberoğlu, Ayhan Birci, Mehmet Korkmaz, Mustafa Fırat, Ahmet Hamdi Saral, Erkan Helvacıoğlu ve Yüksel Öksüz isimli meslektaşlarımız öldürülmüştür. Yaralanan ve iş göremez durumda kalan çok sayıda meslektaşımız, inşaat işkolu çalışanı vardır. Yurtdışı işlerde sadece terör saldırılarında değil, iş ve trafik kazalarında da insanlarınız ölmektedir.
 
Türkiye ekonomisi için özellikle inşaat firmalarının yurtdışında aldığı işler önemlidir ancak insana ve güvenliğe bu öneme uygun yaklaşım sergilenmemektedir. Bu sorunla ilgili merkezi ve bütünlüklü bir devlet politikası geliştirilmesi gerekliliği her talihsiz olaydan sonra gündeme gelmekte, ne yazık ki olayın sıcaklığı geçer geçmez konu gündemimizden çıkmaktadır.
 
Türkiye Cumhuriyeti devletinin yurtdışı işleri denetlemesi, güvenlikle ilgili önlem alması ya da firmaları bu noktada teşvik etmesi, yaptırım uygulaması gerekmektedir. Öncelikle ilk iş olarak, yurtdışında iş yapan firmaların güvenlik önlemlerine yatırım yapması sağlanmalıdır. 
 
Yurtdışı işlerde çalışan meslektaşlarımızın sağlığından ve hayatından duyduğumuz endişeyi, yeni olayların önlenmesini sağlamak amacıyla kamuoyuyla paylaşıyoruz.
 
İnşaat Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu

 

 


Okunma Sayısı: 2196

Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.