ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

18 AĞUSTOS 2022, PERŞEMBE   

29

KAYSERİ’DEKİ İŞ “KAZASI”
ARTIK TUZ BİLE KOKMAKTADIR

    Yayına Giriş Tarihi: 13.06.2014   Güncellenme Zamanı: 13.06.2014 17:12:33  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 13.06.2014 13:44:28

İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu’nun, Kayseri’de meydana gelen iş kazasıyla ilgili yaptığı basın açıklaması. 13 Haziran 2014

 

Kayseri`deki iş "kazası"

Artık tuz bile kokmaktadır
 
Kayseri`nin Melikgazi ilçesindeki bir inşaatın denetlenmesi sırasında meydana gelen kazada inşaat mühendisi üyemiz Naci Ayvalıoğlu`nu ve inşaat çalışanı Baki Güneş`i kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz.
 
Olayın sıradan bir "iş kazası" olmadığı açıktır. Çünkü, "kazada" yaşamını yitiren meslektaşımız,  işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerinin alınıp alınmadığını kontrol etmek amacıyla yapılan denetleme sırasında yaşamını yitirdi. İnşaat iskelesinin, iş güvenliğinin temel şartlarına sahip olmadığı kontrol sırasında vahim bir olayla ortaya çıktı.
 
Bu olayın izahı nettir: Artık "tuz bile kokmaya" başlamıştır.
 
İnşaatı denetlemek için Ankara`dan Kayseri`ye giden iş müfettişi meslektaşımız eğer iş kazasına kurban gidiyorsa, ortada ciddi bir sorun var demektir. Bu olay, inşaat işkolunda işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin ne kadar yetersiz,  sektörün ne kadar denetimsiz olduğunu gözler önüne sermekle kalmamış, bırakalım çalışanları, denetçilerin bile can güvenliğinin olmadığını ve dolayısıyla sisteminin bir bütün olarak sorgulanması gerektiğini açığa çıkarmıştır.
 
İnşaat Mühendisleri Odası olarak her zeminde işçi sağlığı ve iş güvenliği sorununa dikkat çekiyor, özellikle inşaat işkolundaki kazaların nedenlerini üzerinde hassasiyetle durmaya çalışıyor ve çözüm önerilerini kamuoyuyla paylaşıyoruz.
 
Açıkçası; inşaatlarda iş güvenliğinin temel kabullerinin uygulanmadığı, özellikle alt işveren kullanılmasının denetimsizliği ve dolayısıyla iş kazalarını tetiklediği, denetimin özünde bir kamu hizmeti olarak kabul edilmesi gerektiği, kamu idaresinin denetim işlevini yerine getirmediği, denetim elemanlarının sayıca yetersiz olduğu gibi temel sorunlarla ilgili görüşlerimizi defalarca dile getirdik.
 
Ancak Kayseri`de yaşanan "kaza" konuya dair bütün söylenenleri anlamsız kılacak bir vahametle karşı karşıya olduğumuzu göstermiştir.
 
Bu olay neticesinde, inşaat işkolunun önemli bileşenlerinden olan İnşaat Mühendisleri Odası`nın görüş ve önerileri dikkate alınacak ve ihtiyaç duyulan düzenlemeler yapılacak mıdır yoksa olayın sıcaklığı geçer geçmez aynı vurdumduymazlık devam edecek midir?
 
Şimdiye kadarki uyarılarımızı duymazdan gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı`nın, kendi çalışanının iş kazasında yaşamını yitirmesi karşısında ne tavır alacağı merak konusudur.
 
 
İnşaat Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu

 

 

 

 

 

 


Okunma Sayısı: 4102

Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.